fbpx

Numer BSN

Co to jest numer BSN?

Przed wyjazdem do Holandii często słyszysz “numer Sofi, numer BSN”, ale nadal nie wiesz co to takiego? Jest on bardzo ważny. Jeśli chcesz pracować legalnie w Holandii, musisz zarejestrować się w holenderskim urzędzie skarbowym (Belastingdienst), gdzie wydawany jest numer BSN, inaczej zwany Burgerservicenummer wcześniej nazywany numerem Sofi, który był numerem ubezpieczenie socjalnego oraz numerem do indentyfikacji podatkowej.

Numer ten jest konieczny, jeśli chcesz legalnie pracować, płacić podatki i mieć możliwość je później odzyskać. Jest on również wymagany, gdy ubiegasz się o ubezpieczenie zdrowotne, idziesz do lekarza, zakładasz konto bankowe czy przy załatwianiu innych formalności. Numer BSN pomaga instytucjom publicznym gromadzić dane osobowe, zarządać nimi. W porównaniu z numerem Sofi lepiej chroni on osobę przed kradzieżą danych osobowych. Numer BSN jest wydawany jednokrotnie na całe życie.

Sprawdź wszystkie oferty pracy w Holandii

Jak ubiegać się o numer BSN?

Wszystkim pracownikom, którzy wyjeżdżają do pracy przez agencję Qbis, w wyrobieniu numeru BSN pomoże koordynator przydzielony z agencji pracy w Holandii, przez którą osoba zostanie bezpośrednio zatrudniony. Nie musisz się zatem obawiać, że będziesz musiał sam załatwiać tego rodzaju formalności – niewiele osób wykazuje się znajomością języka, więc jest to tym bardziej utrudnione. Dane osobowe pracownika wraz z dokumentem tożsamości i adresem miejsca zamieszkania w kraju pochodzenia zostają dostarczane do urzędu skarbowego zaraz po przyjeździe do Holandii.

Ze względu na ustalone procedury rekrutacyjne w agencjach pracy, niektórzy pracownicy otrzymują numer Sofi już tego samego dnia, inni – dopiero po kilku tygodniach. Jeśli pracownik rozpocznie pracę zanim go otrzyma, przez ten okres płaci większe podatki, które może później zwrócić (w następnym roku).

Zarejestruj się, aby pracować w Holandii

Wszyscy ci, którzy samodzielnie podróżują do Holandii, w sprawie wydania numeru BSN muszą zwrócić się do najbliższego urzędu skarbowego. Należy mieć ze sobą ważny dokument tożsamości i adres zamieszkania.
Więcej informacji na temat numeru Sofi i tego, jak go otrzymać, jak również informacje na temat podatków w Holandii znajdziesz na stronie internetowej: www.belastingdienst.nl.

Numer BSN Numer BSN

Zarejestruj się, aby pracować w Holandii

After the registration, our staff will contact you within 1 business day