Do Holandii z dzieckiem: od czego zacząć i co trzeba wiedzieć?

Kupienie biletu tylko w jedną stronę to odważny i odpowiedzialny krok. Zanim na długo wyjedziesz do obcego kraju, musisz wszystko dokładnie zaplanować, znaleźć mieszkanie, wiedzieć co robić po przyjeździe. Nie jest to łatwe, gdy jedziesz sam, a co dopiero, gdy emigrujesz razem z dzieckiem – spada na Ciebie ogromna odpowiedzialność – nie tylko poszukiwanie pracy, ale i znalezienie dziecku przedszkola albo szkoły i inne tym podobne obowiązki. Być może Twoim krajem docelowym jest Holandia? Dowiedz się, co robić, gdy przyjedziesz na miejsce i czym ten kraj zachwyci Twoją pociechę.

Rejestracja oraz numer ubezpieczenia społecznego

Pierwsze zadanie – zarejestrowanie siebie i dziecka. Jeśli chcesz zostać w kraju dłużej niż 4 miesiące, musisz zarejestrować całą rodzinę w ciągu 5 dni od przyjazdu w miejscowym urzędzie (gemeente). Kolejny krok to wzniosek o numer ubezpieczenia społecznego. Będzie on potrzebny, gdy będziesz chciał skorzystać z opieki zdrowotnej, w aptece, gdy będziesz szukać pracy, przy płaceniu podatków czy otwieraniu konta bankowego i… przy rejestracji dziecka w placówce oświaty.

Wybór szkoły oraz system oświaty

W większości placówek oświaty organizowane są dni informacyjne, w trakcie których możesz nie tylko odwiedzić i zobaczyć szkołę, ale też porozmawiać z nauczycielami, dowiedzieć się wszystkiego. Takie spotkania pomagają rodzicom zebrać potrzebne informacje i zdecydować, która placówka będzie najbardziej odpowiednia dla ich dziecka. Nawet jeśli nie wiesz, kiedy takie dni są organizowane, skontaktuj się z dyrektorem szkoły lub przedszkola – istnieje prawdopodobieństwo, że zorganizują takie spotkanie specjalnie dla Ciebie. Mimo wszystko, gdy będziesz wybierał miejsce, w którym będzie uczyło się twoje dziecko, warto zwrócić uwagę na odległość, ponieważ zgodnie z prawem obowiązującym w Holandii, twoje dziecko będzie miało pierwszeństwo w 8 placówkach, położonych najbliżej twojego miejsca zamieszkania.

Holendrzy przygładają niezwykle dużą wagę do wykształcenia – wszyscy mieszkańcy od 5 do 16 roku życia mają obowiązek szkolny. Gdy dziecko kończy 3 lata rodzice już otrzymują drogą pocztową informacje o szkołach i wniosek, w którym należy wpisać dane dziecka oraz szkoły, do których chcą, by poszło ich dziecko.

Jeśli mimo to masz wątpliwości, czy twoje dziecko dobrze będzie się czuło w holenderskiej szkole, nie zapomnij, że Holendrzy dorastają w otoczeniu różnych języków. Dzieci świetnie uczą się języka angielskiego czy niemieckiego, oglądając telewizję. Język angielski odgrywa dużą rolę również w systemie oświaty – niektóre programy studiów obejmują przedmioty wykładane tylko w tym języku.  Jeśli mimo wszystko myślisz, że twoje dziecko najlepiej będzie się czuło w międzynarodowej szkole, nie zapomnij, że i one dzielą się na dwie grupy – szkoły prywatne i państwowe. W tych ostatnich dużą wagę przykłada się do integracji społecznej, dzieci uczą się języka niderlandzkiego, a to wyjątkowo ważne, jeśli planujesz stały pobyt w Holandii.

Dlaczego dzieciom podoba się Holandia?

Wyraz twarzy dziecka pełen wątpliwości i smutku może cię spotkać zawsze – nawet jeśli zaplanowałeś wszystko co do najdrobniejszych szczegółów i już dawno spakowałeś walizki. Spróbuj wzbudzić zainteresowanie w swoim dziecku przytaczając wypowiedzi innych dzieci, które opowiadają, dlaczego podoba im się w Holandii. Mali uczestnicy ankiety twierdzą, że najwięcej radości sprawia im tradycja świętowania urodzin – z tego święta żadne dziecko nie wychodzi z pustymi rękami. Choć przygotowanie małych prezencików dla każdego dziecka to dodatkowy obowiązek dla rodziców, dla dzieci urodziny ich przyjaciół to wielkie, przyjemne i niezapomniane święto. Jako swoją ulubioną atrakcję dzieci wskazywały parki rozrywki, których nie brakuje w Holandii. Gdy nadejdą wakacje, będziesz mógł sprawić swojemu dziecku dużą przyjemność dniem spędzonym na karuzeli czy kolejce górskiej. A jeśli i to nie wystarczy i nie wzbudzi zainteresowania i chęci do podróży  w Twoim dziecku – zdradź mu tajemnicę – dzieci, które uczą się w Holandii naprawdę mają powód do radości – nigdy nie przynoszą prac domowych ze szkoły!

Do Holandii z dzieckiem: od czego zacząć i co trzeba wiedzieć?